Calculation Of Cost Of Per Unit Under Absorption Costing

Question

Olds Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations:

Number of units produced

8,800

Variable costs per unit:

 

Direct materials

$57

Direct labor

$41

Variable manufacturing overhead

$6

Variable selling and administrative expenses

$10

Fixed costs:

 

Fixed manufacturing overhead

$299,200

Fixed selling and administrative expenses

$651,200

There were no beginning or ending inventories. The absorption costing unit product cost was:

a. $98

b. $138

c. $104

d. $222

 

Summary

The question belongs to Accounting and it discusses about calculation of cost of per unit under absorption costing.

Total Word Count 23

Download Full Solution

Comments

  • HWA
    Rasha

    this is a very good website

  • HWA
    maani

    I have 50 questions for the same test your page is showing only 28

  • HWA
    joeanne

    hi can you please help or guide me to answer my assignments. thanks

  • HWA
    joeanne

    hi can anyone help or guide me to my assignments. thanks

  • HWA
    Monik


  • HWA
    Cristina

    This solution is perfect ...thanks

  • HWA
    Janete

    Hello Allison,I love the 2nd image that you did! I also, had never heard of SumoPaint, is something that I will have to exolpre a bit! I understand completely the 52 (or so) youtube videos that you probably watched. Sometimes they have what you want, sometimes they don't! However, it is always satisfying when you are able to produce something that you have taught yourself. Great job!Debra 0 likes

  • HWA
    Sandeep

    Perfect bank of solution. 

  • HWA
    Oxana

    great !

  • HWA
    Paul Brandon-Fritzius

    thanks for the quick response. the solution looks good. :)

  • HWA
    tina Johnson

    thnx for the answer. it was perfect. just the way i wanted it. 

  • HWA
    Giuseppe

    works fine.